FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

FUE Saç ekimi en çok uygulanan saç ekim yöntemlerinden biridir. Fue ile saç ekimi asıl olarak ense üstünden alınan köklerin istenen yere açılan kanallara ekim yapılmasıdır. Fue yönteminde köklerin yani greftlerin alındığı bir alan vardır. Bu alana dönor yani verici alan denir. En çok tercih edilen dönor alan ense üzerindeki saçlı deridir. Ensedeki kökler genetik olarak kalıcı kodlandığından ekilen alanda dökülmezler.

FUE saç ekimi aslında İngilizce “Follicular unit extraction” sözlerinin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı “Saç Kök Ünitesinin Çıkarılması” anlamına gelir. FUE işlemi bölgesel yani sadece saçlı derinin uyuşturulmasından sonra uygulanır. Saçlar makine ile kısaltılır. Daha sonra çizim işlemlerine geçilir. Silinebilir bir kalemle alım yapılacak ve ekim yapılacak alan işaretlenir.

FUE Saç Ekimi şematik görünüm
FUE Saç Ekimi şematik görünüm

FUE Saç Ekiminde Greft Alımı Aşaması

Fue saç ekiminde alım yapılacak donör alandan kökler özel aletler yardımıyla toplanır. Bu aletlere mikro motor adı verilmektedir. Kökler tek tek etrafındaki deriyle birlikte alınır. Bu aletler kök ve etrafındaki hücreleri silindirik şekilde yüzeye çıkarır. Daha sonra toplayıcı personel bu kökleri penset denilen aletlerle toplar. Burada köklerin zedelenmeden toplanması çok önemlidir. Hasar görmemiş köklerin ekim alanında tutması daha kolaydır.

Alınacak greft sayısı ekim yapılacak alanın genişliğine göre belirlenir.  Aynı zamanda alım yapılan alanda zarar görmemeli gözle görünür seyreklik oluşmamalıdır. Bu nedenle kişinin ihtiyacına göre 1000 – 4000 greft alınabilir. 1000 greft küçük bir alanı kapatabilirken 4000 greft neredeyse tüm üst kafayı kapatabilir.

FUE Saç Ekimi bölgesel uyuşturma
FUE Saç Ekimi bölgesel uyuşturma

FUE Saç Ekiminde Kanal Açma Aşaması

FUE tekniği ile saç ekiminde birde ekim alanı vardır. Ekilecek alan yani alıcı bölge genelde alından başlayarak tepeye kadar olan bölgedir. Bu alanda nereye ekim yapılacağı ekim öncesinde belirlenir. Bölge bir kalem yardımıyla işaretlenir. Aynada ekim yapılacak kişiye gösterilerek onay alınır. Burada önemli karar saç çizgisinin me kadar öne çekileceğidir. Sadece tepe bölgesinde de ekim yapılabilir. Saçın dökülme şekline göre fue ekimi planlanır. Planlama daha saç ekimine başlamadan yapılmalıdır.

FUE yöntemi ile saç ekiminde önemli bir aşama da kanal açılmasıdır. Kanalların sıklığı ve yönü önemlidir. Kanalların sıklığı başarılı bir iyileşme için en ideal düzeyde olmalıdır. Sık açılırsa yara iyileşmesi bozulur. Bu nedenle ekilen greftler tutmayabilir. Nekroz ve iltihap gelişebilir. Seyrek yapılırsa bu seferde istenen görüntü elde edilemez. Kanalların yönü de çok önemlidir. Kanalların yönü ekilecek bölgeye göre uygulayıcı tarafından belirlenir. Bu önemli aşama kökler ekildikten sonra çıkış yönünü belirler. Bu nedenle deneyimli kişiler kanal açmalıdır. Aksi halde çim adam görünümleri ortaya çıkabilir.

FUE Saç Ekimi kanal açılması ve kök ekilmesi şematik
FUE Saç Ekimi kanal açılması ve kök ekilmesi şematik

FUE Saç Ekiminde Ekim Aşaması

Özel bir solüsyonda bekletilen greftler bu aşamada ekilmeye başlanır. Greftler alım sırasında sayılmıştır. Bir önceki kanal aşamasında alınan greft kadar kanal açılmış ve ekim alanı tam olarak hazırlanmıştır. Bu aşamada ise kökler tek tek kanallara yerleştirilir. Ekim aşamasında kanal yönlerine uygun ekim yapılmalıdır. Aksi halde başarı şansı azalır. Ayrıca ekim sırasında kökler zarar görmemeli işlem nazik ve profesyonelce yapılmalıdır. Ayrıca tüm aşamalarda hızlı olunması gerekir. Ekip ne kadar hızlı ise başarı o derece artar. Ayrıca iltihabi bir hadise olasılığı da azalır.

FUE Saç Ekimi kanal açılması ve kök ekilmesi şematik

FUE Saç Ekimi Fiyatları

Fue saç ekimi fiyatları için iletişim bölümünden bize ulaşın. En güncel ve size özel fiyatlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç Ekimi Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir